line

Kaip naudoti speltų produktus?

line

Iš speltų grūdų pagamintais miltais galite pakeisti įprastinius paprastųjų kviečių miltus. Speltų grūdų miltis rinkitės gamindami duoną, makaronus, kepdami sausainius keksiukus, pyragus, tortus, gamindami blynus, vaflius ar kitus kulinarinius šedevrus.

Speltų miltai gali būti dviejų rūšių: didžiajai daliai įprastesni šviesūs miltai arba ne taip dažnai pasirenkami visų grūdo dalių miltai. Visų grūdo dalių miltuose po malimo išlieka visos grūdo dalys: gemalas, luobelė ir endospermas. Maisto gaminiams galima rinktis abiejų rūšių speltų grūdų miltus.

Gaminti iš speltų grūdų produktų yra taip pat paprasta, kaip ir pasirinkus įprastinių kviečių produktus. Tiesa, dėl unikalios speltų baltymo struktūros, pats gaminimo procesas truputėlį skiriasi. Tačiau įsiminus kelias taisykles, gaminti iš speltų grūdų taps įprasta, o jūs ir jūsų šeima džiaugsis didesnę maistinę vertę turinčiu maistu.

Miltai

Glitimo struktūra speltų miltuose yra kitokia nei įprastinių kviečių, todėl norime atkreipti jūsų dėmesį į kelis dalykus.

  • Gaminant su speltų miltais, reikėtų atkreipti dėmesį į vandens kiekį – įpylus per daug vandens tešla taps limpanti ir skystoka, tačiau įpylus per mažai vandens bus per sausa ir pernelyg kieta. Rekomenduojame naudoti ketvirčiu mažiau vandens nei gaminant su įprastais kvietiniais miltais.
  • Maišymas. Speltų miltų tešlą reikėtų maišyti kruopščiau ir atidžiau nei įprastų kviečių miltų tešlą. Neišmaišius tešlos pakankamai gerai, joje liks gumulėlių ir tešlos nepavyks tinkamai paskirstyti. Tačiau dėl ypatingos speltų glitimo struktūros įsidėmėkite – nepermaišykite tešlos! Svarbiausios yra pirmos maišymo minutės, skaičiuojant nuo tos akimirkos, kai supilate vandenį – nereikėtų tešlos maišyti ilgiau nei 4 minutes. Permaišius tešlą, baltymai, kurie laiko tešlos struktūrą, bus išardyti ir ši tiesiog subyrės.
  • Temperatūra. Speltų miltai „nemėgsta“ aukštos temperatūros, tad jei su šiais miltais ruošiate padažus, neplikykite jų verdančiu vandeniu, naudokite kiek atvėsintą.
  • Kepant duoną. Tokiu atveju geriausia pasiruošti speltų miltų mišinį. Sumaišykite pusę visų ingredientų, kuriuos naudosite ir palikite kilti 5-12 valandų. Vėliau sudėkite likusius ingredientus ir gaminkite kaip visada.

Nepamirškite, kad speltų grūdų produktai gaminami be dirbtinių stabilizatorių ar kitokių priedų, todėl gaminti su šiais miltais gali būti kiek sudėtingiau. Tačiau visuomet būsite tikri, kad vartojate natūralų produktą.

Makaronai

Speltų makaronai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nemėgsta įprastinių kviečių visų grūdo dalių makaronų, nes išvirę šie tampa „grūdėti“. Nesvarbu, ar gaminate šviesių miltų makaronus, ar visų grūdo dalių, speltų miltų makaronai puikiai išverda išlaikydami savo struktūrą ir puikiai maišosi su įvairiais padažais.

Speltų miltų makaronai išverda greičiau nei įprastų kviečių makaronai – šiuos makaronus virti reikia vos 4-5 minutes; pusę minutės ilgiau, jei verdami visų grūdo dalių makaronai. Susikurkite savo makaronų skonį – pabandykite atrasti savo proporcijas, maišydami visų grūdo dalių speltų makaronus su šviesiais speltų makaronais.

Grūdai

Speltų grūdus paruošti labai paprasta – tereikia juos išbrinkinti ir išvirti. Speltą galite patiekti kaip garnyrą ar pakeisti įprastus baltuosius ryžius patiekaluose. Paruošti speltų grūdus visiškai paprasta:

Jei norite minkštesnių grūdų:

Puode 1 stiklinę speltų grūdų užpilkite 3 stiklinėmis vandens ir uždengę kaitinkite ant mažos ugnies maždaug 60-90 min.

Jei norite kietesnių grūdų:

Puode 1 stiklinę speltų grūdų užpilkite 2 stiklinėmis vandens ir uždengę kaitinkite ant mažos ugnies maždaug 30-40 min.

Jūsų naršyklės versija yra pasenusi!

Atnaujinkite savo naršyklę, kad galėtumėte peržiūrėti šią svetainę tinkamai. Atnaujinti naršyklę

×