line

Atsparumas aplinkos poveikiui

line

Spelta – pranašesnė už kviečius

Spelta kvalifikuojama kaip kviečių šeimos augalas, nors ši grūdinė kultūra labai skiriasi nuo paprastųjų kviečių. Šių dviejų grūdų baltymo molekulinė struktūra yra skirtinga: speltų baltymai geriau tirpsta vandenyje ir yra lengviau skaidomi, todėl lengviau įsisavinami organizmo. Glitimas – apie kurį tiek daug diskutuojama šiomis dienomis, ir kurio yra itin vengiama – taip pat yra baltymas, tačiau speltų glitimas skiriasi savo struktūra. Vis tik, kadangi spelta priklauso kviečių šeimos augalams, produktus iš šių grūdų privaloma ženklinti kaip turinčius glitimo.

Nors spelta ir yra laikoma kviečių šeimos augalu, ji yra gerokai pranašesnė už įprastinių kviečių produktus. Vienas pagrindinių speltos pranašumų – dėl unikalios glitimo strūktūros, šis baltymas yra lengviau įsisavinamas, o šių grūdų produktai netukina. Pagrindiniai speltų ir paprastųjų kviečių skirtumai:

  • genetiniai skirtumai,
  • maistinės savybės,
  • glitimo struktūra,
  • skaidulinių medžiagų kiekis.

Natūraliai apsaugota nuo aplinkos poveikio

Speltų grūdai išoriškai gana panašūs į paprastųjų kviečių grūdus išskyrus vieną svarbų skirtumą – speltų grūdai yra padengti žiedažvyniais, kurie apsaugo grūdus nuo kenksmingo aplinkos poveikio, vabzdžių ir kitų kenkėjų. Būtent dėl minėtų žiedažvynių, speltų grūdams trąšos paprasčiausiai nereikalingos. Tiesa, to negalima pasakyti apie paprastuosius kviečius – šie grūdai, neturėdami tvirtų žiedažvynių, nuo kenkėjų
apsaugomi dirbtiniu būdu – pesticidais.

Speltų grūdai su žiedažvyniais išlieka iki pat malimo – kūlimo, transportavimo, sandėliavimo metu – taip išsaugant daugiau maistingųjų medžiagų ir užtikrinant ilgesnį pagamintų produktų šviežumą.

Kadangi speltų grūdai yra atsparūs kenksmingam aplinkos poveikiui ir jų nereikia tręšti, vartodami speltą renkamės švaresnį ir natūralesnį produktą bei tausojame savo aplinką, jos neteršdami cheminėmis medžiagomis.

Perdirbimas

Žiedažvyniai yra stipriai apsupę speltų grūdus ir sudaro apie 30-35 proc. viso grūdo svorio. Dėl šios priežasties jų apdirbimas skiriasi nuo paprastųjų kviečių apdirbimo. Paprastųjų kviečių žvyneliai yra atskiriami kūlimo metu, speltų – ne. Juos reikia papildomai apdirbti mechaniniu būdu. Kadangi paruošti speltų grūdus užtrunka ilgiau ir pats procesas yra sudėtingesnis, šios grūdinės kultūros produktai yra gerokai brangesni nei įprastųjų kviečių.

Jūsų naršyklės versija yra pasenusi!

Atnaujinkite savo naršyklę, kad galėtumėte peržiūrėti šią svetainę tinkamai. Atnaujinti naršyklę

×